„Partner nám odráža to, čo je v nás samých, naše vlastné Ja“

Vianočný čas je pre mnohých z nás symbolom rodinnej pohody a stretnutí. Je to obdobie v roku, kedy sa snáď najviac zaoberáme hľadaním harmónie v sebe, i vo vzťahu s najbližšími.
Vzťahy - rodinné či partnerské - sú hlavnou myšlienkou tohtoročných Predvianočných zastavení, ktorými spoločne sprevádza uznávaná etikoterapeutka Beáta Hlohovská. Opýtali sme sa jej niekoľko otázok, aby sme sa naladili na spoločnú tému.

Bea Hlohovská, etikoterapeutka, ktorá pomáha ľuďom najmä na životných križovatkách nájsť samých seba, vnútorný pokoj, silu čeliť životným výzvam a zdravie. Sprevádza ženské kruhy, vedie liečivé ženské semináre Vedomá žena.
www.vzajomnost.sk

Beátka, čo bolo pre teba tým prvotným impulzom, ktorý ťa priviedol k etikoterapii a práci s ľuďmi?
„Keď som prišla k etikoterapii, už som sa ľudom venovala a pomáhala im so zdravotnými problémami aj psychickými ťažkosťami. Etikoterapia ma okamžite oslovila svojím uceleným pohľadom na človeka. To, ako a čo žijeme spolu súvisí a preto treba riešiť všetky úrovne bytia, nie len fyzické telo.“

Pracuješ s ľuďmi individuálne ale aj skupinovo, aktuálne pripravujete turné po Slovensku,  ktoré je spojením vedených rozhovorov s hudobným sprievodom speváčky Kristíny Andrášovej Dubajovej a Eniesy. Ako vznikla myšlienka týchto Predvianočných zastavení?

„Keďže všetko so všetkým súvisí, aj to ako prežijeme vianočné sviatky sa odvíja nie len od hojnosti jedla a drahých darov, či toho, ako máme vyblýskanú domácnosť. Je to hlavne o tom, akú čistotu máme vo svojej duši, aké čisté a mierom, láskou plné sú naše myšlienky a emócie.
A keďže sa s Kristínkou Andrášovou Dubajovou už roky venujeme terapeuticky ženám aj mužom a práve od nich prišiel nápad urobiť také "upratovanie", zastavenie sa v tom predvianočnom komerčnom zhone takouto formou, kde sa môžu zamyslieť a vyčistiť sa prekrásnou hudbou a anjelským spevom Kristínky.“

Hlavnou témou tohtoročných Predvianočných zastavení sú práve vzťahy. Mnohokrát sa zvyknú ženy sťažovať: „Partner mi je neverný, nerešpektuje ma, dokonca má násilnícke sklony, aký to má súvis so mnou?“
„Vzťahy sú nám zrkadlením, osvetlením, cestou k sebapoznaniu, k harmónii. My máme na seba skreslený pohľad, pretože sme uverili hodnotiacim vzorcom, cez ktoré nás označovali rodičia, učitelia, okolie. Partner nám odráža, zrkadlí naše najvnútornejšie Ja, mužského, či ženského princípu. Odzrkadľuje to, aký máme skutočný a pravdivý vzťah k sebe samému.
Pokiaľ k sebe nie sme pravdiví, sebe verní, láskyplní, ale sme plní pochybností o tom, či sme dosť dobrí, alebo sme plní strachov zo samoty, z opustenia, z nelásky, partner nám to ukáže práve neverou, či nerešpektovaním. Pokiaľ človek žije v sebazapretí, v hneve, v roli obete, pritiahne si vždy agresora. až kým nezmení postoj k sebe. To sú lekcie, ktoré z lásky Božej príde podať bytosť, aby sa človek uvedomil a navnímal lásku, ktorú do teraz hľadal "vonku", nie vo svojom srdci a zobral zodpovednosť za svoj život do svojich rúk.“

Rovnako, ako je pre nás dôležité partnerstvo, je v našom živote určujúci vzťah s rodičmi. Ako vlastne súvisí moje osobné šťastie s tým aký mám vzťah s rodičmi? Môže mi moja vlastná mama, otec blokovať moje životne šťastie, vzťahy, či úspech alebo dokonca aj príjem peňazí?
„Len sami si vieme všetko blokovať, ako aj naopak, uvoľňovať. Práve v roli obete dávame iným nad nami moc. Našich rodičov sme si vybrali ako lektorov prijatia, kde si lekcie dávame navzájom. Sú to lekcie z prijatia a uvoľňovania programov strachov, ktoré niekedy zachraňovali, dnes už len blokujú život. Precítením vďačnosti predkom, získavame veľa stratenej energie a otvára sa nám nový priestor tvorenia.“

Veľa ľudí hovorí, že treba odpúšťať, ale ako? Čo presne človek musí zmeniť v sebe mentálne alebo dokonca fyzicky?
„Odpustenie, ako aj láska, vďačnosť, pokora, tolerancia, trpezlivosť, súcit a ďalšie naše cnosti sa dejú na tej úrovni, na ktorej sa nachádza naše vedomie. Keď človek žije, vníma len cez svoju ľavú hemisféru, len cez svoje myšlienky, a emócie, svoje programy, naučené alebo prebrané vzorce, tak aj to odpustenie je len myšlienkové (lebo sa to tak má) povrchné.
Keď človek vstupuje vedome do svojej hĺbky, prijíma sa na úrovniach tela, pocitu, mysle a ducha, harmonizuje svoje seba-vnímanie, ako aj cnosti, ktoré aktívne prežíva sa prehlbujú do všetkých úrovní. Tam z odpustenia ostáva len vďačnosť a lekcia je naplnená, ukončená.“

Svojimi piesňami dopĺňa Predvianočné zastavenia Kristína Andrášová Dubajová. Zaujímalo nás, ako sa dostala k svojej hudobnej tvorbe, a tiež jej pohľad na vzťahy.

Kristína Andrášová Dubajová, speváčka
Zložila a naspievala liečivé piesne na CD Kolo roka a CD  Kolo života. Je sprievodkyňou ženskými kruhmi, seminármi, pracuje s tehotnými ženami, ženami po pôrode, s bábätkami
i deťmi. Sprevádza Školou kňažiek Živeny a iniciačnými a prechodovými obradmi.
 www.koloroka.skwww.arunka.sk

Ako začala vznikať tvoja hudobná tvorba, čím je inšpirovaná, aký má primárny odkaz pre ľudí?
Hudobná tvorba zo mňa doslovne vytryskla. A to v období, kedy som už žiadne podobné ambície nemala. Život je veľký vtipkár.
Prvé piesne doslova vytryskli cez srdce, hlas a slová pri štúdiu v škole kňažiek Živeny, kde ma život prepojil so vzácnou bytosťou Danickou Kováčovou, ktorá píše väčšinu textov k našim piesňam.
Naše piesne sú liečivé. Otvárajú srdcia a mňa denno-denne dojímajú odkazy od ľudí, ktorým ako píšu, veľmi pomohli v ťažkých životných situáciách, dokonca zachránili život. Sú dojemné maily od maminiek, ktoré si vďaka piesni Pôrod, vytvorili v sebe aj okolo seba bezpečný a láskavý priestor pre zrodenie novej bytosti. A ďakujeme za mnohé správy od ľudí, ktorí nám píšu, ako im piesne pomáhajú v tom dennodennom žití, ako im pomáhajú spojiť sa s ich vnútrom, mnoho krát cez slzy pustiť ťažobu a zase spevom z plných pľúc precítiť radosť vo svojom živote.

Spomenula si Školu kňažiek Živeny. Môžeš nám priblížiť, o čo ide?
Škola kňažiek Živeny je školou pre ženy, ktoré sprevádzajú iné ženy, deti, ale i mužov, iniciačnými a prechodovými obradmi, ako napr. obrad prvej menštruácie, predpôrodný obrad, svadobný obrad, menorečenie dieťatka, rozvodový alebo rozchodový obrad, obrad menopauzy, rozlúčka so zosnulým, obrady narodeninové, obrady na nov a spln, obrady na rovnodennosti a slnovraty …atď.
Zvedomenie múdrosti kola roka, tradícií a obradov našich predkov, spoznávanie slovanských Bohýň a ich kvalít, ktoré sme zároveň spoznávali, liečili a otvárali aj samé v sebe, bolo inšpiráciou pre prvé CD s názvom Kolo roka. Druhé CD Kolo života sme venovali ceste ženy od narodenia po smrť, a úcte k premenám jej duše a tela. Bolo pre nás samé veľmi liečivé otvoriť aj tabuizované témy. A tak vznikla napr. aj pieseň o prvej menštruácii,  o prirodzenom extatickom pôrode, o menopauze, o manželskej kríze a prekrásna pieseň o smrti.  Hlboké stretnutie so smrťou, kde odkaz smrti je : “Ži! Ži naplno každý jeden deň!”

Ako vnímaš vzťahy ako také a čo pre teba znamenajú?
"Život je Božská hra. A v dohode duší sme sa sem prišli spoločne rozpomenúť na to Božské v nás.
Egu sa to nepáči, veď kto by si už dobrovoľne vybral ťažké skúšky v našich životoch.
Ale verím, že tak nejako to je. Že každý vzťah v našom živote je možnosťou spoznať samého seba, rozpomenúť sa na našu Božskú podstatu.
Každý vzťah je zároveň zrkadlom. V akej sme vibrácii takých ľudí a také situácie priťahujeme.
Vzťahy sú skvelým pomocníkom na spirituálnej ceste. Žila som rok v Indii v ashrame, v tichu, v meditácii a naozaj som si myslela, že už som dva dni pred osvietením! :)
Až keď som sa vrátila do života vzťahov, ľudí, práce, dieťaťa, uvidela som túto ilúziu. A za to veľmi ďakujem.
Vo vzťahoch sme učiteľmi, ale aj žiakmi. A niektoré vzťahy sú našťastie aj oddychovejšie, a to vzťahy s našimi spriatelenými dušami, s ktorými sme zladení v súlade, vyživujeme sa a podporujeme."

Čo je hlavným zámerom týchto krásnych predvianočných stretnutí?
"Pre mňa je v tom najdôležitejšie to, čo už je aj popísané v názve podujatia: ZASTAVENIE.
Vytvárame priestor, kde sa môžeme vedome zastaviť v kolotoči dní, povinností
 a precítiť  prítomný okamih, vďaka ktorému zrazu prezrieme tie naše “myšacie” naháňačky všedného dňa, ilúzie dôležitosti a využijeme tento priestor na opätovné sa vedomé spojenie so svojim dychom a jeho prostredníctvom so svojím duchom, aby sme počuli pieseň svojho srdca a spýtali sa sami seba: “ Je táto cesta môjho života, to čo chcem tvoriť? Čo môžem zmeniť? Čo treba naopak prijať, aby mohlo byť premenené?"Zastavení sa zúčastní spolu s Kristínou Andrášovou Dubajovou aj slovenská hudobníčka Eniesa.Eniesa alebo San, je slovenská speváčka, hudobníčka a autorka. Na pódiu ju väčšinou uvidíte spievať s gitarou, ale niekedy aj so santurom, alebo inými nástrojmi, ktorými občas doprevádza aj iných muzikantov a umelcov. Okrem vlastných skladieb, vytvára aj hudbu pre divadelné, tanečné a multižánrové predstavenia, tiež hudbu do filmov. Jej prvé dva albumy 333 To Nusein a DomoRaj vznikli v Bratislave. Za vytvorením tretieho s názvom Meet Blue Animal sa vrátila do svojich rodných Košíc, kde na ňom v štúdiu UnderGroove Studio spolupracovala s Pavlom Jeňom (IMT Smile, Cha Bud!), členom jej kapely Eniesa & Le´Murs. Práve s ním tvoria už niekoľko rokov a od roku 2017 spoločne vystupujú aj vo dvojici pod menom Eniesa & PJ´s lab. V roku 2017 sa tiež obaja objavili na sólovom albume Franty Černého z kapely Čechomor "Franta 2017" Viac na: www.eniesa.net

 Celou akciou bude sprevádzať známa televízna moderátorka Miriam Kalisová!Tešíme sa na vás!
Autor článku: Marcela Šípošová, Mária Lomnická


Viac nájdete na Facebooku Predvianočné zastavenie

 • Vianoce a predvianočný čas boli vždy pre našich predkov časom pokoja, stíšenia a zahĺbenia do seba. Žial, v tejto uponáhľanej dobe sa v tomto období práve naopak náhlime za idylkou vianoc, ktorá práve vďaka zhonu i privysokým očakávaniam, často končí sklamaním. 

  Koľko krát počúvame od unavených žien, že konečne už sú tie vianoce za nami. Koľko ľudí vianoce neznáša a len spomína na vianoce svojho detstva. Postupne však prichádzame na to, že lesknúci sa byt, tridsať druhov zákuskov a stromček zavalený darčekmi nás šťastnými neurobia. 

  Toto obdobie, namiesto naháňania sa po nákupných centrách, môžeme využiť pre seba, pre vnútorné upratovanie a rozjímanie. Pre zostup do hlbín svojej duše. Noci sú v tomto čase dlhé a v tme nám svieti len naše vnútorné svetielko...

  Keď znovu započujeme rytmus ročných období, keď sa znovu naladíme na prírodu, odkryje sa nám aj v tomto období veľké mystérium kola roka.  
  Je čas sa zastaviť. Precítiť. Rozjímať. Upokojiť rozorvanú myseľ a pozdvihnúť svoju dušu ku skutočným hodnotám života. 

  Príďte si vypočuť liečivé rozprávanie etikoterapeutky Beáty Hlohovskej, ktoré sa dotkne vašej duše, popretkávané liečivými piesňami v komornej atmosfére, sprevádzané Kristínou Dubajovou a Eniesou. 

  Možno vás práve tento večer posunie žiť skutočný, plnohodnotný život, nie život podľa potrieb a očakávaní okolia, a opäť nájsť radosť a silu v sebe.

  STRETNEME SA V MESTÁCH: 

  !! Prosím, pozorne si prečítajte možnosti zakúpenia vstupeniek pri každom meste. !! 

  4. 12.  TOPOĽČANY
  Reštaurácia AXA, Nám. Ľ. Štúra 18

  10.12.  BANSKÁ BYSTRICA 
  Radnica mesta, Nám.SNP 1

  11. 12.  ŽABOKREKY (MARTIN)
  Kultúrny dom Žabokreky 145
  Vstupenky na marica@lasy.sk a rezervácia na čísle 0903 644 457.

  12. 12. POPRAD
  Poprad-SPIŠSKÁ SOBOTA, Divadlo, Sobotské nám. 28 

  15. 12. BRATISLAVA 
  Dom kultúry  KRAMÁRE, Stromová 18

  18. 12. PARTIZÁNSKE 
  Dámsky klub FEŠANDA, Nádražná 1071/26 
  Vstupenky v Klube Fešanda a rezervácia na čísle 0911 568 377. 


  Info aj na Facebooku